Pobierz grę oraz patche i etkey
Wolfenstein: Enemy Territory - 268 MB


Obrazki z gry

Historia gry

Okładka RTCW

Historia serii gier stajni id Software spod znaku Wolfensteina sięga roku 1981 kiedy to po raz pierwszy ujrzała światło dzienne gra Castle Wolfenstein autorstwa Silasa Warnera, amerykańskiego programisty gier komputerowych. Pierwotnie gra wydana została na platofrmę Apple II. Później stworzono porty na ośmiobitowe komputery Atari, Commodore 64 oraz komputery PC z systemem DOS. Castle Wolfenstein można zaklasyfikować do połączenia gry akcji i skradanki. Przedstawione w niej wydarzenia mają miejsce podczas II wojny światowej. Celem gracza, który wciela się w alianckiego szpiega, jest przedostanie się przez wszystkie poziomy zamku Wolfenstein, wykradzenie tajnych planów wroga i ucieczka. Gra z każdym poziomem staje się oczywiście coraz trudniejsza. Podczas całej rozgrywki można zdobyć 8 rang, począwszy od szeregowego (Private) na marszałku polowym (Field Marshall) skończywszy.

Zrzut ekranu ukazujących RTCW

Osobiście nie miałem nigdy przyjemności zagrać w protoplastę serii, udało mi się jednak znaleźć film na Youtubie, który ukazuje Gameplay z C64. W tej wersji ulepszona została grafika co widać porównując screeny z pierwotnej wersji na Apple II.

Trzy lata później w 1984 roku wydano grę Beyond Castle Wolfenstein nakładem Muse Software, która podobnie jak w przypadku Castle Wolfenstein wyszła najpierw na komputery Apple II, później stworzono porty na C64 i system DOS dla komputerów osobistych. Sequel był identyczny jak pierwowzór pod względem rozgrywki. W stosunku do poprzednika, ulepszono jednak kilka detali i dodano efekty dźwiękowe.Zamek Wolfenstein stał się inspiracją dla autorów gry Wolfenstein 3D, która stworzona została przez id Software, a wydana 5 maja 1992 roku przez firmę Apogee. Głównym projektantem był John Romero, który napisał cały silnik gry. Przyjmuje się, że Wolfenstein 3D zapoczątkował gatunek gier FPS. Co więcej stał się ikoną nowej ery gier, ery grafiki trójwymiarowej. Dotychczas gra została wydana na platformach MAC, Atari, GBA, SNES, Apple IIGS, a nawet Xboxa 360 i PS3. Na te dwie ostatnie stosunkuowo niedawno. Po udostępnieniu przez id Software kodu źródłowego gry w 1996 roku powstały także nieoficjalne porty gry na Linuksa, Amigę, Windowsa i inne.

Przeczytaj więcej o Wolfensteinie 3D w osobnym artykule.