Pobierz grę oraz patche i etkey
Wolfenstein: Enemy Territory - 268 MB


Obrazki z gry

Instalacja gry

Jesteś nowy? Chciałbyś rozpocząć grę w Enemy Territory? Zapoznaj się z tym artykułem by krok po kroku zainstalować, skonfigurować i ustawić Enemy Territory tak aby podczas gry nie martwić się o drobiazgi.

Nie uruchamiaj gry zanim nie wypełnisz wszystkich punktów tego poradnika!

Polecamy instalację gry w najnowszej wersji (2.60b). Niezaktualizowana gra posiada wiele błędów w tym błędów bezpieczeństwa, które wpływają negatywnie na komfort gry i stabilność jej działania. Niektóre modyfikacje również do poprawnego działania wymagają najnowszej wersji gry.

1. Przygotowanie plików instalacyjnych.

Najpierw pobierz potrzebne pliki.

Programy użytkowe:

2. Instalacja

Odpalamy WolfET_2_60b_custom.exe i instalujemy :)

3. Aktualizacja PunkBustera

Jakieś 75% problemów graczy z Enemy Territory wynika z działania programu PunkBuster (ochrona przeciwko oszustom czyli cheaterom). Dlatego bardzo ważne jest aby go przede wszystkim zaktualizować oraz odpowiednio ustawić.

Postępuj zgodnie z punktami:

3. PBSVC (Serwisy Punkbustera)

Po wykonaniu aktualizacji warto sprawdzić działania serwisów PB gdyż bardzo często są one powodem problemów. Uruchamiamy narzędzie pbsvc.exe włączamy test i czekamy na informacje o zakończeniu. Po poprawnym zakończeniu możemy uruchomić grę. Jeżeli występują problemy można zreinstalować serwisy. Program można również uruchamiać w późniejszym czasie gdyby pojawiły się problemy z działaniem serwisów PB [ PnkBstrA, PnkBstrB ].

4. Ustawienia niezbędne do gry.

Poniższe ustawienia są bardzo ważne, ponieważ bez nich będziesz wyrzucany z większości serwerów.

Można je wpisywać z poziomu konsoli w grze (Klawisz ~ pod ESC) poprzedzając każdą z nich ukośnikiem (Klawisz / obok prawego SHIFT-u) , ale jest to żmudne dlatego większość graczy używa plików konfiguracyjnych. Może się to wydawać czarną magią dla kogoś kto pierwszy raz ma z tym do czynienia, ale w rzeczywistości jest to bardzo prosta i czytelna sprawa.

Najprostszym sposobem będzie wykorzystanie jednego z już istniejących plików konfiguracyjnych. W tym celu wchodzimy do katalogu, w którym zainstalowaliśmy grę i do folderu etmain.

  1. Dla początkujących przed rozpoczęciem dalszych działań polecam włączyć funkcję wyświetlania rozszerzeń plików.
    • Dla użytkowników systemu Windows XP - wchodzimy w górnym menu do zakładki Narzędzia, a następnie Opcje folderów...
    • Dla użytkowników systemu Windows Vista/7 - wchodzimy w górnym menu do zakładki Organizuj, a następnie Opcje folderów i wyszukiwania.
  2. Wybieramy zakładkę Widok. Usuwamy zaznaczenie z opcji Ukryj rozszerzenia znanych typów plików.
  3. Klikamy Zastosuj.

Teraz zmieniamy nazwę pliku lmscycle.cfg (plik z ustawieniami trybu LMS, któego nie gra się w ET) na autoexec.cfg (plik, który ładuje się przy każdym uruchomieniu gry). Otwieramy autoexec.cfg i usuwamy całą jego zawartość.

Wklejamy wszystkie poniższe komendy (każdy opis poprzedzony DWOMA ukośnikami jest traktowany przez grę jako komentarz i nie jest przez nią czytany, warto zapamiętać, że w plikach konfiguracyjnych w przeciwieństwie do konsoli komendy nie poprzedzamy JEDNYM ukośnikiem):

// Podstawowe ustawienia internetowe

seta rate "25000"
seta cl_maxpackets "6"
seta snaps "20"

// Różne, inne, za które często wyrzuca graczy

seta cl_pitchspeed "0"
seta cl_yawspeed "0"
seta cl_timenudge "0"
seta com_maxfps "125"

seta r_allowextensions "1"
seta r_ati_fsaa_samples "0"
seta r_ati_truform_tess "0"
seta r_detailtextures "0"

Zapisujemy plik i możemy już zacząć grę na serwerach. Polecam jednak najpierw pobrać jeszcze popularne modyfikacje i mapy aby nie musieć ich później ściągąć z serwerów.

5. Instalujemy popularne modyfikacje

Serwerów bez modyfikacji w Enemy Territory jest stosunkowo mało aczkolwiek są osoby, które preferują grę bez urozmaiceń. Warto jednak spróbować gry z modyfikacjami gdyż wprowadzają dużo dodatkowych możliwości i wiele zmian w rozgrywce i wyglądzie gry.

Głównym katalogiem gry jest folder, w którym znajdują się pliki ET.exe, ETDED.exe czy folder etmain, który zawiera podstawowe pliki gry. Z etmain gra korzysta niezależnie od tego czy gramy bez czy z modyfikacjami. Każda kolejna modyfikacja to tylko dodatkowy katalog z własnym plikiem binarnym oraz plikiem *.pk3 zawierającym wszystkie zmiany i dodatki. Kolejne modyfikacje w postaci pojedynczych folderów wgrywamy do głównego katalogu gry.

5. Instalujemy popularne mapy

Każda mapa to jeden spójny plik *.pk3 i w takiej postaci niezależnie od używanego moda wgrywamy mapy do katalogu etmain.

Oprócz sześciu standardowych map do Wolfensteina - Enemy Territory stworzono całe mnóstwo dodatkowych map.

Na serwerach gra się wiele różnych map. Jeżeli nie będziesz miał jakiejś mapy powinna pobrać się z serwera. Niestety pobieranie z serwera, który nie ustawił alternatywnego źródła pobierania czyli gdy plik pobierany jest bezpośrednio z serwera trwa to bardzo długo. Warto wtedy zapisać sobie nazwę mapy, jeżeli zależy nam na grze na serwerze, wyjść z gry, pobrać mapę z jakiejś strony i wgrać do etmain, następnie wrócić na serwer.

6. Dla posiadaczy systemów Windows Vista/7.

W przypadku systemu Windows Vista należy uruchamiać grę jako administrator. Jeżeli nie wyłączaliśmy kontroli konta użytkownika, a jest to funkcja domyślnie włączona w Viscie musimy kliknąć prawym na aplikacji ET.exe lub skrócie do niego i kliknąć "Uruchom jako administrator". Można też spróbować wyłączyć kontrolę konta użytkownika.

Windows 7 jest nowym systemem i nie otrzymacie póki co pomocy na forum, gdyż niewiele osób ma do czynienia z tym systemem. Jeżeli ET nie rusza w ogóle trzeba kombinować. Sprawdzałem ET na Win7 i działało, ale PB lubiło wyrzucać za różne głupoty. Problemy zazwyczaj wiążą się ze sterownikami i zgodnością programów. Dlatego ET i serwisy PB należy uruchamiać w trybie zgodności z Windowsem XP, posiadać zaktualizowany, najnowszy system Windows 7 i najnowsze sterowniki sprzętowe (grafika, dźwięk i płyta główna).

7. Najczęstsze problemy podczas instalacji i uruchamiania gry.

"AN I/O error occurred while installing a file.
This is normally caused by bad installation media
or a corrupt installation file"

Problem pojawia się podczas instalacji gry. Zatrzymuje się ona wtedy na np. 88%. Nie ma sprawdzonej metody na wyjście z tej sytuacji. Błąd spowodowany jest uszkodzeniem pliku lub sektora dysku, na którym został zapisany. Często takie sytuacje zdarzają się gdy korzystamy z programów antywirusowych, które ingerują w działanie aplikacji. Na forum nie warto się z tym problemem zgłaszać gdyż jest on indywidualny i ciężko w takiej sytuacji doradzić co należy zrobić. Standardowo jednak warto wyłączyć program antywirusowy, pobrać plik Wolfet.exe z innego źródła lub na inną partycję.

"GLW_StartOpenGL() - could not load OpenGL subsystem."

Problem w 99% dotyczy braku aktualnych sterowników do karty graficznej lub bibliotek potrzebnych do uruchomienia gry. Aby problem zniknął należy zainstalować najnowsze sterowniki do posiadanej karty graficznej oraz najnowszą, obsługiwaną przez naszą kartę wersję DirectX. Po zainstalowaniu sterowników należy uruchomić komputer ponownie.

8. Uruchamiamy grę.

Po pierwszym uruchomieniu gry zostaniemy poproszeni o utworzenie profilu. Pamiętam o tym aby nie używać w nazwie profilu polskich znaków, spacji ani żadnych innych znaków specjalnych oprócz tych, które w nazwach folderów i plików obsługuje system Windows. W nazwie profilu wpisujemy wyłącznie litery, cyfry, ewentualnie myślnik czy podkreślenie. Gdybyśmy wpisali jakiś znak, który nie obsługuje system Windows mogłoby to spowodować problemy z wczytywaniem profilu i jego zapisem.

Następnie wybieramy jakość grafiki (Fastest - najgorsza, Fast - gorsza, Normal(na), Highest - najwyższa), rozdzielczość, jasność obrazu i połączenie (wybieramy LAN/Cable/xDSL).

Ważne - klikamy Enable PunkBuster - czyli uruchamiamy PunkBuster.

Po utworzeniu profilu możemy rozpocząć grę na serwerach.

Jeżeli lista serwerów nie wyświetla się to albo:

Do przeglądania serwerów polecamy jednak HLSW. Można na nim przechowywać listę wszystkich serwerów, dzięki czemu w grze nie czekamy na ich odświeżenie. Możemy zobaczyć kto gra na serwerach, jakie są mapy, modyfikacje, wersja gry itd. Można też tworzyć listy ulubionych serwerów i zapisywać je w pamięci programu, dzięki czemu po każdym uruchomieniu HLSW mamy wszystkie serwery pod ręką i możemy od razu z poziomu HLSW na nie wejść. Opis obsługi HLSW znajduje się w osobnym artykule w serwisie.

9. Rozwiązywanie problemów

Najczęstsze problemy opisane zostały w osobnym artykule w serwisie, jeżeli nie znalazłeś tutaj rozwiązania na problem, z którym nie potrafisz sobie poradzić możesz skorzystać z naszego forum by założyć nowy temat w dziale Centrum Pomocy i opisać swój problem, załączając screenshoty błędów, jeżeli takowe występują.