Pobierz grę oraz patche i etkey
Wolfenstein: Enemy Territory - 268 MB


Obrazki z gry

Wymagania sprzętowe

Wolfenstein - Enemy Territory został wydany w 2003 roku stąd na dzisiejsze standardy jego wymagania sprzętowe mogą wydawać się bardzo niskie:

Wymagania sprzętowe:

Rzeczywistość jest mniej kolorwa. Słabszy sprzęt może nie radzić sobie na niektórych mapach, takich jak Radar. Aczkolwiek pomaga w tym wypadku zmniejszenie detali gry. Swego czasu grałem w ET na komputerze o specyfikacji: AMD Duron @ 700MHz, 128MB DDR pamięci RAM oraz GeForce 2 MX 32MB. Na dzień dzisiejszy posiadanie znacznie lepszego sprzętu (np. c2d E8200 @ 2,66MHz, 2GB DDR2 RAM oraz GeForce 9800) nie gwaranatuje płynnego działania ET. Dlaczego tak się dzieje? Z prostej przyczyny. Wolfenstein - Enemy Territory zostało stworzone w oparciu o zmodyfikowany silnik Quake\'a III, który był optymalizowany i testowany na kartach sprzed prawie dekady. Od czasu wydania gry technika poszła znacznie do przodu i nieaktualizowane już ET nienajlepiej radzi sobie na sprzęcie nowej generacji. Owszem, gra potrafi działać dobrze i nie jest powiedziane, że u każdego będzie ta sama sytuacja. U niektórych (w tym u mnie) mimo dobrego sprzętu występują bardzo wysokie spadki FPS, a ogólny komfrot gry jest bardzo niski. Dzieje się tak wybiórczo na niektórych mapach. Jest jednak wyjście z tej sytuacji. Jeżeli bardzo zależy nam na grze w ET możemy pokusić się o instalację starych sterowników do karty graficznej. Ostrzegam jednak, że nie jest to zabawa dla każdego, może spodować problemy, a w najgorszym przypadku doprowadzić do uszkodzenia karty dlatego takie operacje polecam tylko zaawansowanym (i zdesperowanym) użytkownikom. Najpopularniejszym sposobem na uzyskanie większych osiągów w grze i lepszego komfortu gry jest zwyczajnie zmiana ustawień gry, szczególnie tych dotyczących detali. Można dokonywać zmian samodzielnie lub testować konfigurację (configi) innych graczy.

Wymagane połączenie internetowe:

Obecnie chyba nikt nie korzysta już z modemów oferujących przepustowość rzędu 56kb/s, aczkolwiek i do tak zawrotnych prędkości przystosowane było swego czasu Enemy Territory :-) Dziś w ET grać może praktycznie każdy posiadający jakiekolwiek połączenie internetowe. To jaki będzie komfort gry zależy już od samej trasy połączenia do serwera, na którym chcemy zagrać, a także od wielu innych aspektów związanych ze specyfikacją połączenia. O samych ustawieniach sieciowych, które dla komfortu gry są bardzo istotne oraz o najczęstszych problemach związanych z połączeniem przeczytacie w odpowiednich działach w serwisie.

Wymagania społeczne i psychofizyczne

Piszę ten tekst całkowicie poważnie :) Przede wszystkim Enemy Territory nie jest grą dla dzieci i dzieci nie są w niej mile widziane. W związku z tym ponad połowa graczy na serwerach to właśnie dzieci :) Jeżeli nie chcesz oszaleć pamiętaj: Enemy Territory jest tylko grą, niczym więcej. Nie wczuwaj się w żadną grę, nie dorabiaj grze ideologii. Traktuj ją jako rozrywkę i wystrzegaj idiotów, ignoruj ich. Tak, na serwerach spotkasz ich całe mnóstwo. Pamiętaj aby nie zwracać uwagi na zachowanie dzieci i idiotów (Ci drudzy zazwyczaj nie sa już dziećmi aczkolwiek nie reprezentują zbyt wygórowanego poziomu intelektualnego na tyle by traktować ich poważnie), a co najważniejsze - nie przejmować się nimi. Jeżeli nie chcesz mieć kłopotów - przestrzegaj zasad na serwerach i nigdy nie wdawaj się w niepotrzebne dyskusje. Jeżeli coś Ci nie odpowiada - wyjdź z serwera i idź na inny. To najlepsza i najzdrowsza postawa gdyż gra ma dawać rozrywkę, a nie szarpać nerwy.

A czy Ty spełniasz wymagania? Jeśli tak, dołącz do gry. Zobacz jak krok po kroku zainstalować - skonfigurować i ustawić Enemy Territory by podczas gry nie musieć przejmować się o zbędne drobiazgi.